Oferty Partnerów Zabierzowskiej Karty Dużej Rodziny

Mieszkanie plus – preferencje dla rodzin wielodzietnych, o niskich dochodach

Rząd zaprezentował nowy program Mieszkanie plus, którego celem ma być zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodzin o niskich i średnich dochodach.

Program ma polegać na budowie mieszkań na wynajem głównie na gruntach Skarbu Państwa. W ramach tego programu powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach mają być tańsze.

Rząd zakłada, że koszt wynajmu mieszkania wybudowanego w ramach programu wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie też umożliwiał dojście do własności. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie korzystał ze środków budżetowych. Wrócą tzw. książeczki mieszkaniowe.

Prezentując program przedstawiciele rządu wyjaśniali, że program jest dedykowany przede wszystkim tym, którzy dzisiaj nie mogą liczyć na możliwość zakupu czy najmu komercyjnego mieszkania. Ze względu na przewidywaną dużą liczbę chętnych na skorzystanie z możliwości wynajmu zostanie stworzony system punktacji dla oczekujących na mieszkanie w ramach programu. „Preferowane będą rodziny wielodzietne, jaka będzie liczba dzieci, taka będzie przyznawana punktacja. Będą brane oczywiście pod uwagę dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie” – wyjaśniała podczas prezentacji programu premier.

Oprócz budowy tańszych mieszkań, program Mieszkanie plus będzie też polegał na wspieraniu budownictwa społecznego oraz pomocy w oszczędzaniu na remont lub budowę prywatnego domu. W tym celu mają powstawać tzw. subkonta mieszkaniowe, na które Polacy będą odkładali swoje oszczędności z przeznaczeniem na remont mieszkania, czy wybudowanie swojego prywatnego domu czy też na zakup mieszkania. I te oszczędności będą dopełniane poprzez premie, które będzie dawało państwo. „Dzięki temu będzie również możliwość, ażeby z programu korzystali również ci, którzy już mieszkanie mają, ale chcieliby poprawić jego standard, albo chcieliby je wyremontować” – mówiła premier rządu.

Projekty ustaw dotyczących programu Mieszkanie plus mają być przyjęte przez rząd w czwartym kwartale 2016 r., a inwestycje powinny ruszyć w 2018 r.

za:  inforlex