Oferty Partnerów Zabierzowskiej Karty Dużej Rodziny

Rodzina to … – Placówka Wsparcia Dziennego w Rząsce

Placówka Wsparcia Dziennego w Rząsce jest placówką Przyjazną Rodzinie. Prowadzimy zajęcia dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Zabierzów. Uczestnicy zajęć mogą spędzać u nas czas wolny w sposób akceptowy społecznie. Dopasowujemy się do potrzeb i zainteresowań podopiecznych. Od poniedziałku do piątku przez cztery godziny prowadzimy m.in. warsztaty umiejętności społecznych, warsztaty podnoszące świadomość ekologiczną,  zajęcia kulinarne, kreatywne. Organizujemy wycieczki krajoznawcze oraz kulturalne a także zajęcia i wyjazdy sportowe. Można u nas odrobić lekcje oraz zjeść posiłek dostosowany do pory dnia. Od lat działamy komplementarnie z działaniami podejmowanymi przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

W trakcie jednych z ostatnich zajęć w Placówce Wsparcia Dziennego w Rząsce padło pytanie: Co to jest Rodzina? Potem następne: Po co nam jest Rodzina? I kolejne: Kto wchodzi w skład Rodziny?

Wydawałoby się, że sprawa jest prosta, a może właśnie taka jest? Z pracy warsztatowej z Dziećmi w Placówce wynika , że Rodziną są osoby o które dbamy, którymi się interesujemy, z którymi się smucimy i cieszymy, do których wracamy mimo tego, że nie zawsze często się widujemy. Rodziną jest zarówno mama, tata, babcia, dziadek, ciocia, wujek oraz przyjaciółka i przyjaciel, ciocia sąsiadka i koleżanka rodziców, Pani Helenka ze szkoły, pies Arnold i kot Syriusz. Krótko mówiąc Rodzina dla nas to wszyscy dla których chcemy dobrze, a oni chcą dobrze dla nas – tak po prostu. I choć zawsze na pierwszym miejscu wymieniana jest mama i tata to i tak sznureczek ważnych dla nas istot jest o wiele dłuższy.

Placówka prowadzona jest na zlecenie Gminy Zabierzów przez Krakowskie Stowarzyszenie „Ocalić Szansę”. Osobą odpowiedzialną za realizację zadania jest pani Katarzyna Nowicka. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych w Rząsce przy ul. Klubowej 2 (budynek wiejski, oddzielne wejście z tyłu).